Pokud se chystáte na stavbu zděného domu nebo dřevostavby, určitě vás bude zajímat energetická náročnost budovy. Co přesně ale vlastně značí, proč je důležitá a jaké domy se řadí mezi nízkoenergetické?
7 tříd
Energetická náročnost se značí písmeny A (mimořádně úsporná) až G (mimořádně nehospodárná). Aby dům splňoval požadavky na energetickou náročnost, musí spadat pod kategorie A, B nebo C. Takové jsou například domy Orcangroup. Tato informace je podstatná nejen při propočtech provozních nákladů, ale i při žádání o dotaci.
Od čeho se odvíjí?
Energetická náročnost nespočívá jen v pouhém vytápění, ale odvíjí se také od větrání, osvětlení, ohřevu vody a dalších faktorů. Ačkoliv u většiny domů je problémem právě ono vytápění, u kancelářských budov nebo zateplených rodinných domů zase může největší část spotřeby pokrýt ohřev vody nebo větrání.
Kdy potřebujete energetický štítek a jak ho získat?
Energetickou náročnost uvádí energetický štítek budovy, který se vám bude hodit zejména tehdy, když se nemovitost chystáte prodat nebo pronajmout. Většinou se energetická třída totiž uvádí rovnou do inzerátu. Pokud má prodej nebo pronájem na starosti realitní kancelář a vy štítek spolu s dalšími podklady nedodáte, musí uvést energetickou třídu G, čímž automaticky klesá cena nemovitosti a zájem o ni. Průkaz energetické náročnosti pak musíte doložit při podpisu smlouvy. Dále musíte energetický štítek opatřit při výstavbě nebo rozsáhlejší rekonstrukci.
Pravomoc vydat energetický štítek má pouze odborně vyškolený a akreditovaný pracovník s certifikátem Ministerstva průmyslu a obchodu. K jeho vystavení je třeba mu poskytnou projektovou dokumentaci, informace o provozním režimu, zprávu o stavu technického zařízení a podrobný plán budovy znázorňující podlaží, místnosti, orientaci na světové strany a řez objektem. Vypracování posudku trvá několik dní a stojí několik tisíc korun.